DRIVE – Daniel H. Pink

„Drive” Daniela Pinka zmienia podejście do motywacji. Autor mówi, żebyśmy zapomnieli o wszystkim, czego do tej pory nauczyli się o motywowaniu ludzi. Pokazuje, że to, czego nas uczy szkoła, dom i inni ludzie dzisiaj jest już nieaktualne. Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, jednak sporo firm nadal działa według starych schematów i przyzwyczajeń. Dlaczego powszechnie znany system motywowania metodą kija i marchewki nie jest do końca dobry? Jak to zmienić i czym go zastąpić? Tego dowiemy się, czytając „Drive” Daniela Pinka.

Autor wyróżnia dwa rodzaje motywacji: motywację 2.0 oraz motywację 3.0. Motywacja 2.0 to wszystkim znany system motywowania w postaci nagród i kar (metoda kija i marchewki). Motywacja 3.0 to czerpanie radości z pracy samej w sobie. Oczywiście w codziennym życiu, w obowiązkach zawodowych i realizacji swoich celów system 2.0 jak najbardziej może się sprawdzać. Jednak jeśli chcemy w pełni wykorzystać swoją kreatywność, tworzyć coś lub odkrywać nowe rzeczy, to motywacja 2.0 nie tylko nam nie pomoże, ale może być także przeszkodą. Na motywację 3.0 składają się: autonomia, mistrzostwo oraz cel.

Firmy, które stosują system motywacji 3.0 osiągają lepsze wyniki niż te, które trzymają się starych schematów i opierają się na systemie nagród i kar. Doskonałym przykładem jest tutaj Google, który szczególną uwagę przywiązuje do autonomii. Pracownicy 20% swojego czasu pracy mogą poświęcić na to, co ich najbardziej interesuje. Taka swoboda zwiększa kreatywność i efektywność pracowników. W taki sposób powstał na przykład Gmail.

Kolejna składowa motywacji 3.0 – mistrzostwo. Kiedy możemy powiedzieć, że dążymy do doskonałości? Autor pokazuje to na przykładzie nauki języka francuskiego. Nowego języka możemy się uczyć z dwóch powodów — aby zdać egzamin lub by móc się swobodnie komunikować. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku możemy osiągnąć sukces. Jednak mają one inne cele. Zdając egzamin, chcemy uzyskać zaliczenie, a ucząc się swobodnie komunikować w danym języku, bardziej skupiamy się na procesie uczenia, rozwijamy się, doskonalimy. Tylko w drugim przypadku możemy mówić o mistrzostwie.

Ostatnia część motywacji 3.0 – cele. To one najbardziej motywują każdego człowieka i nadają życiu sens. Oczywiście droga do ich realizacji jest równie ważna, ale bez celu nie byłoby przecież drogi. Każdy człowiek wyznacza sobie cele w życiu zawodowym, ale też osobistym. A kiedy osiągniemy jeden cel, warto wyznaczyć sobie kolejny.

„Drive” niewątpliwie pozwala spojrzeć na motywację z zupełnie nowej perspektywy. Książka jest solidnym źródłem wiedzy i praktycznych wskazówek. Jak w przypadku każdej książki z zakresu rozwoju osobistego, nie wystarczy samo przeczytanie jej, aby dokonać zmian, należy wcielić nowe pomysły w życie.  Każdy znajdzie tu coś dla siebie i wedle własnych potrzeb, może wprowadzić zmiany w dowolnej dziedzinie swojego życia.

Sprawdź pozostałe publikacje:

Jak możemy Tobie pomóc?

Śmiało! Skontaktuj się z nami!

Kontakt
  • ul. Białostocka 19/7
    93-355 Łódź
  • NIP: 946-213-45-21
    REGON:432267390
  • 501 022 688

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!