Stres – podstawowe wiadomości

Stres to każda zmiana w otoczeniu, która wymaga od Ciebie reakcji i dostosowania się. Ciało reaguje na te zmiany na kilka sposobów, walcząc fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Stres jest normalną częścią życia. Wiele rzeczy, które przytrafiają się tobie, jak i wiele rzeczy, które robisz sam wywiera wpływ na twoje ciało. Możesz doświadczać zarówno dobrych jak i złych form stresu, które będą pochodziły zarówno z zewnątrz, jak i będą pochodnymi Twoich myśli.

Jak stres wpływa na zdrowie?

Ciało ludzkie jest zaprojektowane tak, aby doświadczać stresu i reagować na niego. Stres może być pozytywny. Przykładem takiego stresu może być uzyskanie awansu zawodowego lub wykonywanie większego zakresu obowiązków. Stres pomaga wtedy utrzymać czujność, co pierwotnie wiązało się z większą gotowością do uniknięcia niebezpieczeństwa.

Stres staje się negatywny, gdy osoba staje przed ciągłymi wyzwaniami bez możliwości wypoczęcia między nimi. W rezultacie stajemy się przepracowani i zaczynamy narzekać na napięcie związane ze stresem.

W takiej sytuacji, stres może prowadzić do objawów fizycznych, w tym bólów głowy i żołądka, podwyższonego ciśnienia krwi, bólu w klatce piersiowej oraz problemów ze snem. Badania sugerują, że stres może również wywoływać choroby lub nasilać ich objawy.

Stres staje się szkodliwy, gdy ludzie używają alkoholu, tytoniu lub narkotyków w celu jego złagodzenia. Niestety, zamiast łagodzić stres i przywracać ciało do stanu relaksu, substancje te utrzymują ciało w stanie jeszcze większego stresu i powodują kolejne problemy.

Statystyki dotyczące stresu

Około czterdzieści trzy procent wszystkich dorosłych cierpi z powodu niekorzystnych skutków zdrowotnych stresu. Od 75% do nawet 90% wszystkich wizyt lekarskich dotyczy dolegliwości i objawów związanych ze stresem.
Stres może odgrywać znaczącą rolę w przypadku takich dolegliwości jak: bóle głowy, nadciśnienie, problemy z sercem, cukrzyca, choroby skóry, astma, zapalenie stawów, depresja i lęk.
Stres stanowi także poważne zagrożenie w miejscu pracy, pogarszając naszą wydajność i wpływając negatywnie na samopoczucie.

Podsumowując, stres jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Gdy poznasz, jakie są główne przyczyny Twojego stresu, będzie Ci łatwiej z nim walczyć.

Sprawdź pozostałe publikacje:

Jak możemy Tobie pomóc?

Śmiało! Skontaktuj się z nami!

Kontakt
  • ul. Białostocka 19/7
    93-355 Łódź
  • NIP: 946-213-45-21
    REGON:432267390
  • 501 022 688

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!