6 powodów dla których warto zmienić pracę

Zmiana pracy to obecnie częste i naturalne zjawisko. Z pewnością przeminęły już czasy, kiedy to od ukończenia szkoły do emerytury pracowało się w jednej firmie — najczęściej państwowej na jednym stanowisku. Dziś takie “kariery” zawodowe są rzadkością, a wręcz ciekawostką. Prace zmieniamy z różnych powodów np. warunków, możliwości rozwoju czy ze względu na finanse. Często przy podjęciu takiej decyzji zastanawiamy się również czy zmiana firmy jest dobrym krokiem. Poniżej przedstawimy 6 powodów, dla których warto zmienić pracę.

Możliwości rozwoju

Pierwszym powodem, dla którego warto zmienić pracę, są możliwości rozwoju w innej firmie. Brak możliwości awansu czy perspektyw w firmie to obecnie jeden z największych problemów na rynku zatrudnienia. Wiele firm i marek posiada konkretną specyfikę pracy i zatrudnienia, w której bardzo trudno awansować czy rozwijać się zawodowo. Do takich przypadków należą np. duże zakłady pracy z małą ilością stanowisk kierowniczych, zakłady pracy o monotonnej specyfice pracy czy marki działające w wąskich i niszowych branżach. Jeśli w naszej firmie rozwijanie się oraz awansowanie jest utrudnione, jest to znak, że warto zastanowić się nad zmianą pracy, branży lub konkretnej firmy w danej branży. Pozostanie na obecnym stanowisku oprócz stabilności zatrudnienia w dłuższej perspektywie czasu może wpływać na nasze niższe zarobki czy tracenie pewnych możliwości. Pozostawanie w firmie z brakiem możliwości rozwoju, nasz wkład i wieloletnia praca nie będą przynosiły też wielu korzyści, co może być np. demotywujące i frustrujące.

Możliwość zmiany branży

Drugim powodem, który może być impulsem do zmiany pracy, jest ogólna możliwość zmiany branży. Obecnie bardzo często spotkać można osoby, które pracując przez wiele lat w danej branży, zmieniły całkowicie swoją pracę i zaczęły zajmować się zupełnie czymś innym. Zmiana taka będzie dobrym posunięciem, jeśli nadarzy się “okazja”. Zmieniając całkowicie branże, możemy liczyć np. na nową pracę zgodną z naszymi zainteresowaniami, predyspozycjami czy dużo większym zarobkiem. Choć częste i bezcelowe zmienianie specjalizacji nie będzie dobrym pomysłem, to jeśli otrzymamy ciekawą ofertę, zdecydowanie warto się nad nią zastanowić. Na ten krok warto zdecydować się, jeśli nowa praca nie będzie wymagała rozpoczynania całego procesu kariery zawodowej zupełnie “od 0” lub będzie np. naszą życiową szansą. Dobrym przykładem może być np. otworzenie własnego biznesu ze znajomymi czy praca w nowej firmie, która oferuje wiele korzyści przy minimalnych wymaganiach np. jako rezydent biura podróży w wakacyjnym kurorcie gdy mamy już wykształcenie turystyczne.

Atmosfera w pracy

Kolejnym elementem, który może być powodem zmiany pracy, jest atmosfera w miejscu zatrudnienia. Choć praca często nie jest zbyt przyjemna, nie może być uciążliwa. Nad zmianą pracy powinniśmy zastanowić się, jeśli atmosfera w pracy jest negatywna, panują w niej zależności czy grupa pracowników nam nie odpowiada. Do kolejnych przyczyn zmiany pracy z tego powodu zaliczyć można np. zbyt wysokie wymagania, przedmiotowe traktowanie przez szefostwo czy wręcz mobbing. Praca jest ważna, ale zdecydowanie nie warto tracić przez nią zdrowia psychicznego czy równowagi wewnętrznej. Bardzo wyraźnym momentem ostrzegawczym jest moment, w którym wracamy do domu i przebywając w nim po pracy mamy gorszy nastrój, denerwujemy się pracą lub praca odbija się negatywnie na naszym życiu prywatnym. Zatrudnienie powinniśmy również zmienić, jeśli próby naprawienia relacji w pracy nie przynoszą efektu i jest ona nadal bardzo trudna ze względu na atmosferę.

Zmiana warunków pracy na gorsze

O zmianie pracy możemy, a nawet powinniśmy pomyśleć, jeśli warunki w naszej obecnej pracy zmieniają się na gorsze. Często chęć większego zarobku przez firmę czy chęć zaoferowania “więcej” przez naszą markę odbija się na pracownikach. Jeśli zasady pracy tj. obowiązki, godziny pracy czy forma pracy zmieniają się na gorsze, jest to moment do refleksji. Gdy zatrudniamy się na danym stanowisku, podejmujemy tę decyzję w oparciu o obowiązki czy warunki pracy, jaką mamy wykonywać. Jeśli się one zmieniają w trakcie zatrudnia, może wpłynąć to na nasze życie prywatne, zmęczenie czy komfort pracy. Często rekompensata finansowa nie wyrówna wszystkich strat i finalnie praca będzie dla nas wręcz uciążliwa. Szczególnie nad zmianą pracy powinniśmy się zastanowić, jeśli wraz ze zmianą charakteru pracy nie idą zmiany w wynagrodzeniu i za tę samą wypłatę musimy pracować więcej godzin lub wykonywać w tym samym czasie większa ilość obowiązków.

Kwestie finansowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zmiany pracy są kwestie finansowe. Nie da się ukryć, że głównie pracujemy z tego powodu i jest to jeden z najważniejszych elementów wyboru pracy. Nad zmianą zatrudnia, warto zastanowić się, jeśli nie otrzymujemy odpowiedniej stawki lub chcemy zarabiać więcej. Sytuacjami takimi będzie np. niepodnoszenie pensji przez pracodawcę zgodnie z inflacją i zmianą stawek rynkowych czy ogólne niskie płace w danym zakładzie/branży. Nad zmianą zatrudnia, powinniśmy pomyśleć, jeśli również jesteśmy w stanie wykonywać więcej pracy lub trudniejszą pracę w zamian za wyższe wynagrodzenie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie sprawdzenie ogłoszeń na rynku pracy z danej branży, poproszenie o przygotowanie oferty pracy przez konkurencyjne firmy czy zmianę branży. Jeśli zależy nam na pieniądzach, możemy również wziąć pod uwagę wyjazd za granicę np. do Skandynawii czy na Zachód, gdzie zarobimy nawet kilka razy więcej za tę samą pracę, którą wykonujemy w Polsce.

Niepewna i niestabilna sytuacja w firmie

Uzasadnionym przypadkiem, kiedy powinniśmy zastanowić się nad zmianą pracy, jest niepewna i niestabilna sytuacja w firmie. Praca ma dawać nam bezpieczeństwo finansowe oraz stabilność życiową. Jeśli w danej firmie panuje zła sytuacja, w pełni usprawiedliwionym jest rozwiązanie umowy i poszukanie nowej firmy. Do sytuacji tego typu zaliczyć można np. złą sytuację finansową czy chęć sprzedaży marki. W pierwszej opcji możemy być narażeni na brak wypłat lub zaleganie z pensjami, a co za tym idzie utratę płynności finansowej. W drugim przypadku, połączenia firm czy zmiana właściciela może oznaczać różnego rodzaju zmiany — które często nie są “na lepsze”. Jeśli więc w naszej firmie panuje atmosfera niepewności, czasami zdecydowanie lepiej jest wcześniej rozpocząć szukanie nowej pracy i zmienienie pracodawcy, zanim dojdzie do negatywnych wydarzeń.

Sprawdź pozostałe publikacje:

Jak możemy Tobie pomóc?

Śmiało! Skontaktuj się z nami!

Kontakt
  • ul. Białostocka 19/7
    93-355 Łódź
  • NIP: 946-213-45-21
    REGON:432267390
  • 501 022 688

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!