Docenić Konflikt – Wojciech Haman, Jerzy Gut

Nie znajdziemy na świecie dwóch osób, które zgadzałyby się ze sobą w każdej kwestii. Nawet jeśli łączy nas z kimś dużo wspólnego, to i tak znajdą się tematy, na które mamy odmienne zdania. Dlatego w każdej relacji prędzej czy później dochodzi do konfliktu. Doświadczamy tego na co dzień — w relacji z partnerem, z dziećmi, z szefem i ze współpracownikami. Konflikt jest czymś naturalnym. Dlaczego zatem się go boimy? Konflikt kojarzy się z czymś złym i nie zawsze wiadomo, jak się należy zachować, kiedy do niego dojdzie. Mamy przekonanie, że w sytuacji konfliktu przynajmniej jedna ze stron coś straci. Ale czy tak jest naprawdę?

W książce „Docenić konflikt” Wojciecha Hamana i Jerzego Guta autorzy odpowiadają na szereg pytań dotyczących konfliktu i pokazują, jak sobie radzić, kiedy do niego dojdzie. Książka składa się z czterech części: I. Jak budować kontakt i porozumienie?; II. Jak radzić sobie z presją i manipulacją?; III. Jak skutecznie negocjować?; IV. Suplement. Prostota i paradoks negocjacji.

Czy w momencie powstania konfliktu lepiej walczyć, negocjować czy się wycofać? W wielu konfliktowych sytuacjach uruchamia się w nas mechanizm — uciekaj albo walcz. Jest to naturalna automatyczna reakcja, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Pierwotnie ten mechanizm miał na celu umożliwić nam przeżycie. Dzisiaj bardzo rzadko doświadczamy bezpośredniego zagrożenia życia, jednak sposób reakcji na sytuacje stresowe pozostał taki sam. A konflikt właśnie jest dla nas sytuacją niezwykle stresującą. Jednak postępując według mechanizmu „uciekaj albo walcz” być może odniesiemy jednorazowe zwycięstwo, ale w budowaniu dobrych długotrwałych relacji z innymi ludźmi takie podejście się nie sprawdzi.

Najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów wcale nie jest kompromis, bo to oznacza, że każda ze stron musi z czegoś zrezygnować na rzecz drugiej. Jest inne, znacznie lepsze rozwiązanie. To sytuacja, kiedy obie strony są w pełni zadowolone. Wydaje się to niemożliwe? A jednak.

Aby stać się dobrym negocjatorem potrzebna jest praktyka, ale szybciej osiągniemy cel, jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Autorzy przedstawiają najczęstsze wypowiedzi i zachowania, których powinniśmy się wystrzegać podczas negocjacji. W trakcie rozmów często nawet nieświadomie wpadamy w pułapki, które uniemożliwiają dalsze negocjacje.

„Docenić konflikt” to książka dla każdego, kto często doświadcza konfliktów, nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu osobistym. Także wszyscy, którzy na co dzień muszą negocjować, znajdą tu konkretne rozwiązania. Konflikt sam w sobie nie jest zły, wymaga tylko odpowiedniego podejścia. Dzięki książce dowiemy się, jak tworzyć dobre relacje z ludźmi, jak radzić sobie z presją i manipulacją oraz jak skutecznie negocjować, tak, aby obie strony były zadowolone.

Sprawdź pozostałe publikacje:

Jak możemy Tobie pomóc?

Śmiało! Skontaktuj się z nami!

Kontakt
  • ul. Białostocka 19/7
    93-355 Łódź
  • NIP: 946-213-45-21
    REGON:432267390
  • 501 022 688

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!