Filozofia KAIZEN – dr Robert Maurer

Japońskie słowo kaizen ma podwójne znaczenie. W zależności od japońskiej pisowni może oznaczać poprawę, polepszenie, zmianę na lepsze lub japońską filozofię biznesową. Oczywiście filozofia kaizen w zarządzaniu firmą jest jak najbardziej związana z pierwszym znaczeniem słowa. Oznacza bowiem nieustanne doskonalenie oraz poprawę procesu zarządzania i produkcji na każdym szczeblu organizacji.

Wprowadzając filozofię kaizen w firmie, metodą małych kroków dąży się do realizacji wielu celów, które usprawnią działanie przedsiębiorstwa. Do celów tych należą między innymi: zwiększenie efektywności pracowników, redukcja kosztów, poprawa ergonomii czy stworzenie skutecznego systemu oceny i nagradzania. Chociaż początkowo filozofia kaizen dotyczyła tylko dużych fabryk, dzisiaj wdraża się ją w każdej firmie, a także w życiu osobistym.

Rober Maurer, autor książki „Filozofia kaizen”, jest właścicielem firmy consultingowej, a także wykłada na jednym z medycznych uniwersytetów w Los Angeles. Autor w ośmiu rozdziałach przedstawia sześć podstawowych zasad kaizen, a wszystkie z nich mają wspólny mianownik — opierają się na metodzie małych kroków. I tak dowiemy się, że: zadawanie małych pytań odsuwa na bok strach i pozwala nam lepiej wykorzystać swoją kreatywność; małe myśli umożliwią nam rozwinięcie umiejętności i zmianę nawyków; małe działania są kluczem do sukcesu; ważne jest rozwiązywanie nawet najmniejszych problemów nawet wtedy, kiedy dotyka nas kryzys; a częstsze i małe nagrody dla siebie czy innych są najlepszym motywatorem.

Autor wykorzystuje zasady kaizen w pracy z pacjentami. Zasady małych kroków świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy chcemy zmienić złe nawyki np. rzucić palenie, przestać jeść słodycze czy zacząć regularnie uprawiać sport. Autor w książce nie omawia samej filozofii kaizen, ale tłumaczy też dlaczego metoda małych kroków jest tak skutecznym sposobem na zmianę na lepsze w każdej dziedzinie życia. W tym celu bierze pod lupę ludzki mózg, omawia jego budowę i funkcję, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć mechanizm działania nawyków.   Mózg człowieka składa się z trzech części: pnia mózgu, śródmózgowia i mózgu właściwego. Pień odpowiada za czynności automatyczne takie jak oddychanie, bicie serca czy utrzymanie stałej temperatury ciała. W śródmózgowiu znajduje się nasz instynkt przetrwania, a w mózgu właściwym — ośrodek kreatywności. Każda część ma inny czas reakcji — najszybciej odpowiada pień, następnie śródmózgowie, a na końcu mózg właściwy.  Jak to się ma do zmiany nawyków? A mianowicie tak, że nie można rozwijać swojej kreatywności (mózg właściwy), jeśli bodźce zewnętrzne wywołują strach w śródmózgowiu. Metodą małych kroków można zmienić nasz sposób reagowania.  Jeśli się tego nauczymy, będziemy mogli w pełni korzystać z  kreatywności nawet wtedy, kiedy w śródmózgowiu odzywa się strach.

Dzięki „Filozofii kaizen” nauczysz się, jak w praktyce, we własnym życiu, korzystać z zasad kaizen. Polubisz zmiany, bo zrozumiesz, że coś można zmienić trwale i skutecznie tylko wtedy, kiedy robi się to małymi krokami. Dzięki temu zmienisz swoje życie na lepsze, a także będziesz bardziej efektywny w pracy i w życiu osobistym.

Sprawdź pozostałe publikacje:

Jak możemy Tobie pomóc?

Śmiało! Skontaktuj się z nami!

Kontakt
  • ul. Białostocka 19/7
    93-355 Łódź
  • NIP: 946-213-45-21
    REGON:432267390
  • 501 022 688

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!